żackie. Firma działająca w branży BHP, która zajmuje się także prowadzeniem szkolenia BHP oraz szkolenia PPOŻ, oferuje usługę przeglądu sprzętu gaśniczego. Sprzęt gaśniczy znajdujący się w budynku musi przechodzić regularne przeglądy, żeby upewnić się o jego prawidłowym działaniu. Regularne przeglądy sprzętu ochrony przeciwpożarowej są ważne, ponieważ w razie wybuchu pożaru, sprzęt gaśniczy musi być sprawny. Przegląd sprzętu PPOŻ odbywa się także przy przeprowadzaniu audytu ochrony przeciwpożarowej. Sprzęt ochrony przeciwpożarowej nie dotyczy tylko sprzętu gaśniczego, ponieważ do sprzętu PPOŻ zalicza się także wszelkiego rodzaju tabliczki informujące o drogach ewakuacji oraz o umiejscowieniu gaśnic. Kontrola sprzętu gaśniczego jest prowadzona przez doświadczonych specjalistów.
Jak wygląda wstępne szkolenie BHP
Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.
Czego dotyczy BHP
BHP jest określeniem, które jest znajome większości osób, a rozwinięcie tego skrótu oznacza dosłownie bezpieczeństwo i higienę pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców w przedsiębiorstwach, zakładach pracy, a nawet w różnego rodzaju instytucjach. Przepisy regulujące BHP znajdują się w jednym z działów Kodeksu Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się branżą dotyczącą bezpieczeństwa oraz higieny pracy, oferując takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, czy też obsługę firm w zakresie BHP. Odpowiednie stosowanie się do zasad BHP pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, na uniwersytecie, czy też nawet w szkole. Ciekawostką dotyczącą BHP jest to, że pojęcie to dotyczy nie tylko zbioru przepisów i zasad, ale także oznacza dziedzinę wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem odpowiednich warunków pracy. Warto wiedzieć, że przepisy regulujące BHP są tworzone na podstawie badań oraz przeprowadzonych obserwacji mających na celu zapewnienie właściwych warunków pracy.
Zwolnienie z kursu BHP
Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.